Nezdravá strava, cholesterol

Strava a jeho skladba má pro riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění zásadní význam. Existuje velké množství faktorů ve výživě, které toto riziko ovlivňují. Patří sem především složení a množství tuku, energetická hodnota stravy (nadměrný energetický příjem) a zastoupení zdrojů ochranných látek (vitamíny, antioxidanty, vláknina).

Mezi nejčastěji vzpomínané faktory patří takzvaný „vysoký cholesterol“, protože špatná skladba krevních tuků přispívá nejen ke kornatění tepen, ale také ke vzniku jejich ucpání krevní sraženinou.

Hodnoty celkového cholesterolu v krvi u jinak zdravého člověka je do 5 mmol/l. Rozlišujeme „zlý“ LDL cholesterol (z anglického low density lipoprotein) a „dobrý“ HDL cholesterol (z anglického high density lipoprotein). LDL cholesterol je navázaný na částice, které „vozí“ cholesterol do cévní stěny a tak ji poškozují. Hladina LDL cholesterolu by neměla přesáhnout 3 mmol/l. Naopak „dobrý“ HDL cholesterol dovede cholesterol z cévní stěny odstranit a má tak ochrannou roli cév.

Kromě cholesterolu je důležitá i hladina tzv. triglyceridů v krvi, což jsou jednoduché tuky podobné olejům. Zvýšená hladina triglyceridů je rizikem pro cévní, ale i další onemocnění. Proto bychom triglyceridy měli udržovat pod 1, 7 mmol/l.

Výše zmíněné látky se mohou ukládat jako plát pod vnitřní vrstvou cév a mohou zúžit jejich průsvit, až dojde k ucpání cévy, nebo se může plát utrhnout a ucpat cévu v užším místě. Dochází také k tomu, že se plát roztrhne a způsobí poškození cévní stěny.

Pro krevní destičky je takové poškození vyhodnoceno jako zranění a dochází tedy ke krevnímu srážení v místě poškození, čímž může dojít až k ucpání cévy krevní sraženinou.

Zaměřte se proto na dietu na snížení cholesterolu a krevních tuků. Znamená to především pestrý přísun čerstvého, nezpracovaného ovoce a zeleniny, „netučných“ bílkovin a prospěšných tuků (ω‑3 a mononenasycené tuky) a omezení přísunu nasycených tuků i celkového množství tuků.

Otestujte se

A zjistěte, zda jste v rizikové skupině

Otestujte se Koupit ZDE
Fruitflow Generica

Přihlásit se k odběru novinek