Psychický stres
Příčinou stresu u člověka mohou být vnější faktory - například problémy v zaměstnání, v rodině anebo vnitřní faktory jako jsou starosti či emocionální úzkost. Když jsme ve stresu, tělo produkuje stresové hormony kortizol a adrenalin. Kortizol způsobuje zrychlení srdeční činnosti a zvýšení krevního tlaku a adrenalin zvyšuje hladinu cukrů a tuků v krvi. Tyto hormony nám pomáhají myslet a orientovat se rychleji v nebezpečných situacích. Dokonce mohou zachránit život.
Problém nastává tehdy, když je tělo vystavené stresu nepřetržitě. Stres, který trvá dlouhodobě má negativní dopad na funkci srdce a dalších orgánů. Dlouhodobou stimulací dochází k poškození srdce i cév, stoupá krevní tlak a mění se metabolické pochody, takže stres může přispívat i k rozvoji poruch metabolismu,zvýšení cholesterolu, i ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění a dalších nemocí.

Klíčovým krokem ke zvládnutí stresu je pokus o řešení problému vyvolávajícího stres a vytvoření nového postoje k životu. Zde je pomoc psychologa či psychoterapeuta skoro nepostradatelná. Ale podpůrné prostředky ke zvládání stresu jsou velmi bohaté. Pomáhají relaxační a meditační techniky, ovládání dechu, pohybové aktivity jako je například jóga. Důležitý je denní režim, dostatečný spánek a každý den by jste si měli najít čas jen pro sebe.